Matrace a rošty

na stranu

Ak si chcete kúpiť nový matrac, rozhodovacích faktorov je mnoho. Veľkosť, tvar, materiálové prevedenie, dizajn, typ postele… Matrac spĺňa jednu z najdôležitejších funkcií – stará sa o vaše pohodlie počas spánku. Bez kvalitného matracu nebude ani váš spánok kvalitný.

Faktory pri výbere matraca

Na začiatku si zodpovedzte 6 najdôležitejších otázok:

  1. Aký starý je váš matrac?

  2. V akej polohe spíte?

  3. Akú tvrdosť matraca potrebujete?

  4. Koľko vážite?

  5. Aký typ matraca potrebujete?

  6. Aký je váš rozpočet?

Vek matraca

Vek matraca môže hrať veľkú rolu pri určovaní, či potrebujete nový kus alebo nie. Ako všeobecné pravidlo platí, že ak máte posteľ už viac ako 8 rokov, zvyčajne je potrebné siahnuť aj po novom matraci.

Typ matraca

Medzi najbežnejšie typy matracov patria penové matrace (s pamäťovou penou), pružinové matrace, taštičkové matrace, latexové matrace a zdravotné matrace. Každý druh matracu je dodávaný v rôznych veľkostiach – podľa typu postele, akú máte.

Medzi najčastejšie veľkosti matracov patrí matrac 80 x 200 cm, matrac 90 x 200 cm, 140 x 200 cm, 160 x 200 cm či 180 x 200 cm.

Pamäťová pena

Matrace z pamäťovej peny sú vyrobené prevažne z peny, materiálu známeho svojou pomalou odozvou na tlak a hlbokým tvarovaním. Preto poskytujú obrovskú úľavu od tlaku na citlivých miestach, ako sú ramená, boky a spodná časť chrbta.

Jedna malá výhrada pre hustý materiál je, že má tendenciu zachytávať a absorbovať telesné teplo. V súčasnosti však väčšina značiek obchádza tento nepríjemný problém tým, že do svojich materiálov z pamäťovej peny napúšťa chladiace činidlá, ako je meď, gél alebo grafit.

Zdravotné matrace spĺňajú najrôznejšie požiadavky a napĺňajú potreby všetkých ľudí.

Penové matrace

Penové matrace sú vyrábané z polyuretánovej peny. Sú moderné, pružné, jednoduché, nezávadné a vhodné do detských postelí.

Latexové matrace

Na rozdiel od pamäťovej peny má latexová pena rýchlu odozvu na tlak, takže je pružná a živá. Latexové matrace sú z úplne prírodný materiál, ktorý navyše prirodzene chladí, čo ho označuje ako príjemnú možnosť pre ľudí, ktorým je počas noci neustále teplo.

Ak však potrebujete počas spánku hlboké uvoľnenie tlaku v ramenách alebo v bokoch, latex pre vás nemusí byť najvhodnejší. Materiál je mäkký a príjemný, ale neposkytne vám rovnaké objatie ako matrac z pamäťovej peny.