Pohovky

Pohovka je ústredný bod obývačky a miesto, kde pravidelne relaxujete. Pri jej kúpe preto upriamte pozornosť na všetky faktory, ktoré považujete za dôežité.

Kúpa pohovky si vyžaduje čas a rozvahu. Musíte si vybrať štýl, ktorý sa hodí k vášmu obytnému priestoru, farbu, ktorú máte radi či materiál, ktorý vydrží. Nová pohovka nemusí byť drahá, no aj keď na niektorých veciach môžete ušetriť, sú aj iné oblasti, do ktorých sa oplatí investovať.

Štýly pohoviek

Štýl je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré treba brať do úvahy pri výbere novej pohovky. Keď si vyberáte štýl pohovky, premýšľajte o tom, či bude vyhovovať zvyšku vašej obývačky a tomu, čo sa vám páči.

čítať viac ↓
na stranu

Pohovky majú tendenciu spadať do piatich hlavných štýlových skupín – vintage pohovky, moderné pohovky, tradičné kúsky a vidiecky štýl.

Vintage pohovka

Vintage pohovka sa vyznačuje čistými líniami, hranatým, “aerodynamickým” tvarom, drevenými šikmými nohami a nízkymi ramenami, má moderný, no retro nádych. Vo väčšine prípadov ide o dizajnový kúsok.

Moderná pohovka

Moderné pohovky majú často voľné opierky chrbta, jednu na každú časť sedadla, a rovné ramená, ktoré majú rovnakú hĺbku. Kovové nožičky sú bežným doplnkom.

Tradičná pohovka

Tradičné pohovky sa dodávajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach, avšak najbežnejšie štýly, majú zaoblené ramená, ktoré sú nižšie ako operadlo, a sú krátke, nedosahujú úplne predok.

Rozkladacie pohovky na každodenné spanie

Aj klasické pohovky sú ideálnym riešením, ako získať miesto na spanie navyše. Pokiaľ vás často navštevujú vaši známi alebo rodina, obývačka a rozkladacia pohovka s úložným priestorom je skvelým priestorom, kde im vytvoríte dočasnú spáleň.

Typy operadla pohovky

Pohovky sa skladajú z rôznych častí, ktoré určujú celkový vzhľad a dojem z daného kúsku.

Pohovka s pevným operadlom

Zadný rám pohovky je odpružený a čalúnený, namiesto použitia voľných alebo pevných vankúšov. Ponúka inteligentné, čisté, formálnejšie línie a s jednoduchou údržbou. Pociťujete “pevné” opretie.

Pohovka s vankúšmi

Čalúnený chrbtový rám pohovky je skrytý vo voľných vankúšoch, čo dodáva sedačke neformálnejší štýl. Vankúše zvyčajne obsahujú polyesterové vlákno alebo luxusnú výplň z peria.

Na chrbát sa zvyčajne umiestnia dva alebo tri obojstranné vankúše rovnakej veľkosti.

Pohovka s regulovaným záhlavím

Čoraz pohodlnejším štýlom pohoviek sa stávajú kúsky s regulovaným záhlavím. Opierku si nastavíte podľa vlastných potrieb. Vyberte si najlacnejšie pohovky, no s kvalitnými funkciami a prevedením.

Typy sedacieho ramena

Nízke ramená signalizujú tradičnejší štýl pohovky, zatiaľ čo vyššie a zvyčajne štíhlejšie ramená sú často viditeľné na moderných pohovkách.

Niektorí ľudia radi ležia a opierajú sa o nízku, plochú ruku, zatiaľ čo iní uprednostňujú oporu o niečo vyššie. Zamyslite sa nad tým, ako ležíte na svojej pohovke, ako aj nad tým, čo sa vám páči.

Typy nôh sedačky a pohovky

Nohy sú oveľa viac než len opora v spodnej časti pohovky. Navyše, pridanie nových nôh aj k staršej pohovke môže kúsok okamžite oživiť a rozžiariť.

Od elegantných sústružených nožičiek až po súčasné kovové alebo vôbec žiadne, výber nôh pohovky ovplyvní vzhľad zvyšku pohovky.